A futószáras oktatásnak az a lényege, hogy a lovat az oktató irányítja, egy futószár és egy ostor segítségével, így a lovasnak nem kell ezzel foglalkoznia. Kezdő lovasoknál ez azért fontos, hogy ne kelljen egyszerre annyi mindenre figyelnie. Egy oktató által irányított, ütemesen előre haladó lovon kell megtanulnia a lovasnak helyes tartásban ülnie. Kell tudnia lépésben és ügetésben oda tennie a lábait és a kezeit, ahova azt az oktató mondja. Deréktól lefelé képesnek kell lennie arra, hogy a lovat minden jármódban simulékonyan kövesse. Tudja a lábát igazítani a kengyelbe úgy, hogy az mindig a talppárnácskákon támaszkodjon. Képes legyen a kezeivel kifinomult mozdulatokra, miközben a ló mozog alatta.

A lovaglás tanulásának ebben a szakaszában a lovas megtanulja követni a ló mozgását mindhárom jármódban. Ekkor még nem elvárás, hogy befolyásolja a ló mozgását, mert ez az oktató dolga. Természetesen lépésben már gyakoroljuk a megállítás, elindítás és kanyarodás művészetét, de ügetésben és vágtában ez még nagyon távoli cél.

A futószáras oktatás során “orrvérzésig” gyakoroljuk az ügetés leggyakrabban használt formáit: tanügetés, könnyűügetés, könnyített ülés. Ezek mind a lovas stabil ülésének kialakítását szolgálják. A karkörzések és a felsőtest mozdulatait kérő feladatok mind azt tanítják, hogy hogyan legyen független a lovas felső teste az alsótól. Deréktól lefelé követnie kell a ló mozgását, deréktól felfelé pedig kell tudnia használni a kezét és a fejét.

Árban és időtartamban a futószáras oktatáshoz sorolandó a körkarámban történő lovaglás. Ez átmenet a futószáras óra és az osztály lovaglás között. Ekkor már szárat kap a lovas a kezébe, elkezdi megtanulni használni azt, de az oktató még bármikor át tudja venni az irányítást a kör közepén, ha mégsem úgy sikerülnek a dolgok, ahogyan az a lovas szerette volna.