Ha azt a kérdést teszik fel nekem, hogy mikor érdemes elkezdeni járni lovagolni egy gyerekkel, akkor az a válaszom, hogy bármikor, amikor már ki tudja fejezni ez irányú erős szándékát. Sok szülő úgy keres meg, hogy még csak 3-4 éves a gyerek, de tiszta lóbolond, ők nem is értik. Hát, én értem. Értem, és nagyon szívesen látom őket. Póni ovis foglalkozásaimat nekik találtam ki, hogy ne kelljen sokáig visszafogniuk ezt a vonzalmat.

A csoportos foglalkozások időtartama 50 perc, az egyéni óra 25 perc. Ebbe kötetlenül bele tartozik a lóval való ismerkedés, a felszerelésekkel való megismerkedés és egy kis lovaglás is. Ezek a foglalkozások elsősorban nem a lovaglás technikai részleteiről szólnak, hanem a lóval, lovaglással való megismerkedésről. A gyerekek ebben az életkorban még saját testük irányítására sem mindig képesek, ezért azt sem várhatom el tőlük, hogy egy másik élőlényt, a lovat irányítsák. Ezért ezek a foglalkozások kizárólag lépésben, az oktató által vezetett lovon történnek.

A félénkebb kis lovasoknak nem is kötelező felülni, ha nem szeretnének. Simogatni, leápolni a ló szőrét, földről vezetni a lovat, mind-mind hasznos és érdekes dolog. Aki bátor, felülhet, és aki még bátrabb, annak már kapaszkodnia sem kell a kezeivel. A lovas oktatás első lépcsőfoka, hogy megtanítsuk a gyerekeket a kézzel való kapaszkodás helyett, lábbal, térddel kapaszkodni, és az egyensúly érzéküket használva fennmaradni a lovon. Ehhez játékokat hívunk segítségül. Például plüss játékokat kell tartania a kezében és ezzel különböző érdekes feladatokat végrehajtani. Minden játék amit a kezébe adunk, azt a célt szolgálja, hogy elvonja a figyelmet a kézzel való kapaszkodásról. Így játékosan tanul egyensúlyozni és egyszerre több dologra odafigyelni. Deréktól lefelé a ló mozgását kell követnia a testével, deréktól felfelé pedig a kezével és a gondolataival kell tudnia más feladatokat végrehajtani. Ez a testi és a szellemi fejlődésükre is rendkívül jó hatással van.

Felnőtteknek tűnhet úgy, hogy a lovon töltött idő nagyon kevés. Olyan mintha, a gyerek akár egész nap is képes volna ülni a lovon. Mégis meg kell meghúzzuk a határt, mert ebben az életkorban kb. 10-15 perc az, amit egyhuzamban képesek odafigyelni. Ezen időtartamon túl, egy oda nem figyelő gyereknek veszélyes lovon ülni. Ha nagyon lelkes, akkor inkább gyertek többször egy héten!

Gyakori kérdés, hogy nem tesz-e rosszat a lovaglás a fejletlen kis vázrendszernek? Ortopédus szakorvost kérdeztem meg erről, amikor az én gyerekeim voltak 3-4 évesek és már ijesztően sokszor szerettek volna lóra ülni. Azt a választ kaptam, hogy ebben az életkorban az erős rázkódás az, ami nem tesz jót a gerincoszlopnak, ezért nem lovagolhatnak nagy lovon, ügetésben. Rákérdeztem a csípőre is, mert többször hallottam hogy a lovaglás megterheli a csípőizületet. Az orvos erre csak legyintett és megkérdezte, hogy szerintem az mennyivel jobb, amikor egész nap a kismotort hajtják? Megfelelő méretű lovon, egy egészséges gyerek esetében, 10-20 percnyi időtartamban ez nem okozhat problémát.

Öltözék. Nagyon fontos minden foglalkozáson, évszaktól függetlenül, hogy legyen a kis lovasokon hosszú nadrág, zárt cipő és fejvédő sisak! Télen és hideg időben teljesen jó az overál. A sisak alá bojt nélküli, vékony sapka a legideálisabb. Nyáron is kötelező a hosszú nadrág és a zárt cipő! A szoknya, királylányruha, szandál balesetveszélyes és lovaglásra nem alkalmas viselet.

Sisak. Ha van jól illeszkedő (nem lötyög a fején akkor sem, ha rázza) biciklis sisak, az a kezdeti időszakban tökéletes fejvédő eszköz. Később érdemes kifejezetten lovas sisakot, ún. kobakot vásárolni, ami még jobban illeszkedik a fejre és tökéletesen védi azt. Ha nincs saját sisak, a lovardában tudunk kölcsön adni, de nyilván higiéniai okokból sokkal jobb, ha van saját.

Telefonos vagy üzenetes bejelentkezést követően várunk szeretettel!